Skip to content
Offboarding: Proč je tak důležitý a jak na něj?

Offboarding: Proč je tak důležitý a jak na něj?

29 juin 2021

Onboarding, tedy způsob, jak zaměstnance přilákat, udržet si je a získat jejich věrnost, si během let vydobyl privilegovanou pozici jakéhosi neoficiálního svatého grálu personalistů. Není to žádná náhoda. V lítém boji o to, jak si získat a udržet produktivní a oddané pracovníky, představuje onboarding skutečně mocnou zbraň.

Naopak offboarding, tedy formální postup při odchodu zaměstnance, je stále z mnoha různých důvodů často přehlížen. Zaměstnavatelé si pomalu, ale jistě začínají být vědomi toho, že offboarding s hladkým a bezproblémovým průběhem může jejich firmě přinášet nemalé výhody. Pokud je totiž prováděn správně, pak mohou bývalí zaměstnanci nejen přispívat k dobrému jménu značky, ale rovněž přivádět novou pracovní sílu, a dokonce se mohou stát stálými klienty či dodavateli. Zatímco špatně provedený offboarding může zaměstnavatele o všechna tato pozitiva připravit.

V tomto e-booky

**Co to offboarding je?**
Navzdory obecně zažitým představám vztah mezi zaměstnancem
a zaměstnavatelem nezaniká v okamžiku, kdy se pracovník rozhodne firmu opustit (nebo dostane výpověď). V našem e-booku se dozvíte, co vše do offboardingu spadá.

Ambasador značky
Firmy si pomalu, ale jistě začínají uvědomovat, že dobře zvládnuté odchody zaměstnanců mohou přispívat k lepší pověsti a pozitivně ovlivnit budoucí lidský kapitál. Přestože se říká, že nejvíce záleží na prvním dojmu, poslední dobou vychází najevo, že ani poslední dojem by se neměl zanedbat.

Upřímnost nadevše
Výstupní pohovor není pouhou formalitou. Pokud je proveden správně, může to být nesmírně cenná příležitost k otevřenému dialogu, zamyšlení i poučení. Vzhledem k tomu, že daný zaměstnanec již vůči společnosti necítí žádné závazky, nic mu nebrání, aby upřímně vyjádřil, co má na srdci, a svobodně hovořil o důvodech svého odchodu.